Sukulenty, nielen ako pastva pre oči…..

Posted by: admin   
Duben 12th,
2010

Sukulenty- potrava nielen pre oči, alebo

,,Nie je ovca ako ovca,,…

To, že sukulenty ako také sú pre nás milovníkov sukulentnej krásy, nielen pastvou pre naše zrakové centrum ale niekedy aj pôžitkom hmatovým je dúfam v poriadku. Radi sa ich aj dotýkame….. no nemyslím tým ,milé sukulentárky na to na čo vy….Neodpustím si, aspoň ja osobne , keď som v skleníku sám a obklopený mojimi dietkami sukulentnými skontrolovať ich nielen pohľadom ale aj dotykom. Nie je to fetiš , ale neverili by ste čo sa skrýva napr. v krásne vyfarbenom a napitom lithopse / moment on nebol nikde v noci a to viem iste, lebo na noc zamykám skleník /. Tak ten krásny a napitý lithops pri dotyku pukne a vytečie z neho hnusná a nie príliš voňavá hmota , ktorá sa zďaleka nepodobá tej ktorá tam má byť. A tak sa ich dotýkam a hladím čo najviac aby som zistil či sú pevné a celé. Niektoré sú hladké iné zvráskavené alebo aj drsné. Samozrejme veľmi nehladkám ani sa nejako veľa nedotýkam kaktusov a hlavne opuncii, ktoré mám na počudovanie a na sukulentára -,, zeleninára ,, /ako nás volajú tí ,,dokonalejší,, kolegovia v klube kaktusárskom / až až……..Hmmm.

Taká malá faktická poznámka. Pozná niekto z vás, zaregistrovaný a oficiálny klub sukulentárov v nejakom meste či dedine na Slovensku či v Čechách ? Ja si myslím že nie! Stále je to len a len klub kaktusárov a až potom je pripojené k základu, a iných sukulentov .Výnimku tvorí samozrejme SPS. Ale to je celoštátny spolok. Však tie chúdence za to nemôžu že ich tak delíme. Sú to predsa len a len sukulentné rastliny. Či pochádzajú z Ameriky alebo z Madagaskaru…..No a ja si myslím…..vlastne kde sme sa zase dostali, a kde som to skončil? Aha pri hladkaní ….aaaale ale! Samozrejme rastlín! Ideme ale ďalej…….

V jeden pekný nedeľný deň , keď po menšej domácej hádke, ktorý program sa bude v telke pozerať, som to vzdal a pre rodinné dobro a kľud na bojisku som sa zdekoval do skleníka. Pri rutinnej obhliadke rastlín sa mi dostala do rúk staršia asi 20 ročná obesa . Zaujala ma jej pokožka . No ja myslím že na dvacku ju mala trochu drsnú ale na euphorbiu to bolo v poriadku .Len tie rebrá sa mi nezdali, malá ich aj priečne – vodorovne. Pozrel som sa lepšie a oni to žiadne rebra neboli ale vyzeralo to na poriadny zákus. Zdesene som bežal do domu a vyrušiac celú rodinu od seriálu v Siedmom nebi , svojím bielim ksichtom, začal som z hrôzou prezerať deti ,či nemajú opuch alebo fľaky na tvári. Dcérka si prestala lakovať nechty z poznámkou , čo dobre čapujú u ocka v skleníku? Syn si pri otázke či nechutnal rastliny , krútiac hlavou poklopkal významným gestom po čele. Manželku som obozretne obišiel a nakukol som do terária ,či ešte žije leguán. Bol ok. Kocúr s prskotom odskočil , šibe ti? Psy vyzerali zdravo a veselo krútili chvostom, my nič, mi partizáni……Stalo sa mi , že mi chýbali sliepky ale čítal som v ich očiach -,,čo si pipi my kaktusy neradi….Keby si nám tak odrezal kúsok klobásy čo ti visia nad hlavou tak to už hej, vraveli ich túžobné pohľady. Tak som sa radšej pobral kade ľahšie , kde inde, ako do skleníka.

Všetko sa to vysvetlilo na druhý deň. Popri všetkej tej sukulentnej nádhery mám aj páru ovečiek. Pustil som ich ráno trochu do záhrady ,nech sa napapkajú trávičky. Však som tu a dám pozor! No oni mali trochu iný názor. Poďho rovno ku skalke, kde si medzi inými lebedila v kvetináči aj apténia / mesemb / ktorá bola za okamih fuč .Ako keby to nestačilo , veselo sa pustili do sempervív a nových výhonkov opuncii. No a najstarší baran ,,Pepíno,,/ tč. nebožtík / si to šinul rovno do otvoreného skleníka a k euphorbiam, kde si maškrtnícky zahryzol do inej obesy. No a vinník bol na svete. Napadlo mi , že som ich už viackrát takto nechával von samé v domnení, že ovce nie sú hlúpe a nejedia predsa jedovaté euphorbie. No nie sú , len my ešte nevieme čo im chutí…..Tak to zhrniem. Dozvedel som sa že apténia je jedlá a obesy minimálne raz, tiež. No nikomu to neodporúčam skúšať. Euphorbie totiž fakt obsahujú jedovaté mlieko , ktoré môže vyvolať rôzne alergie a otravy. No a tiež , nie je ovca ako ovca…….

p.s. Ten baran je nebožtík , ale nie cez obesu ale cez nožík….mňam…..