Kvitnúce kamienky a ako na to

Posted by: admin   
Prosinec 22nd,
2012

Domovinou väčšiny ,,mesemb,, ako ich zvykneme aj nazývať, je Južná Afrika najmä, Juhoafrická republika. Na tomto území sú ale veľké rozdielne klimatické podmienky a z toho musíme vychádzať. Adaptačná stratégia rastlín v aridných podmienkach je podstatne odlišná od rastlín z klimaticky priaznivejších oblastí. Všetko je podriadené potrebe prežiť veľký nedostatok vody a na viac zabezpečiť reprodukciu. Prežitie je závislé na schopnosti hospodárenia s vodou. Skutočnosť, že sú to malé rastlinky, na viac s periodickou výmenou listov, ich stavia do veľmi nevýhodnej situácie oproti napríklad kaktusom, ktoré majú podstatne väčšiu zásobu vody vo svojich stálych stonkách.

karasmontana ma vždy biele kvetyPrvým predpokladom úspechu sú fungujúce korene! Nesiahajú síce hlboko, ale vytvárajú hustú sieť jemných vlásočníc, ktoré pohotovo reagujú na vodu. Sú schopné obnoviť svoju funkciu aj po ročnom pobyte v suchej pôde. Preto musíme poznať aj ich vegetačné obdobie, ale to už je písanie na viac stránokPestovanie. Všeobecne platí pre všetky,, mesemb“, že sú to vysoko svetlomilné rastliny a trvalý nedostatok svetla ich deformuje. Teplota by sa mala pohybovať medzi 20-28°C v lete a 8 -15°C v zime. Ale v zásade platí, že v noci môže klesnúť aj nižšie s tým, že cez deň je teplota podstatne vyšia. Veľká väčšina druhov vyžaduje obdobie kľudu / dormancia / keď neprijíma vodu a nerastie. Môže to byť v zime, ale aj v lete! Pri nedodržaní tohto obdobia môže dôjsť k vážnemu poškodeniu rastlín.

Pri vyberaní druhu sa musíme bližšie informovať o jeho vegetačnom období a porovnať ho so svojimi podmienkami a možnosťami. To znamená, že nebudeme silou mocou chcieť vlastniť rastlinku, ktorá má rastové obdobie len v zime a my bývame v tmavom paneláku, kde celú zimu nezasvieti slnko. Darmo ju dáme v lete na slnko a budeme zalievať, nebude rásť, len trpieť. Napokon aj tak zahynie. No na šťastie, takýchto náročných rastlín je medzi ,, živými kamienkami “ pomenej. Pestovanie,,mesemb“ vyžaduje viac citu, ako pri ostatných izbových rastlinách či sukulentov alebo kaktusov.Najlepší spôsob pestovania je v skleníku, ktorý musí mať stály prísun čerstvého vzduchu. Žiadne dusno a žiadne paradajky v skleníku, aj keď sa bude manželka hnevať. Skleník musí byť suchý a nesmie tam v kuse páliť slnko ,aby teploty nepresiahli 35°C trvalejšie.Čudujete sa,ale treba ho na jar zatemniť. Inak rastlinky nebudú prosperovať. Takto môžeme pestovať aj chúlostivejšie druhy.s vysoko sukulentnými listami a špecializovanými požiadavkami na pestovanie. Ale aj na okennom parapete je možnosť pestovania vhodných druhov ako napr.- Bergeranthus, Hereroa, Rhombophyllum, Faucaria Carruantus, Stomatium, Jutadinteria, Schwantesia, Glottiphyllum- a mnoho ďaľších kríčkovitých druhov. Tí viac skúsenejší môžu v byte pestovať aj chúlostivejšie druhy ako napr.- Lithops , Conophytum, Argyroderma, Pleiospilos.

Zimovať ich môžeme na chladnom a svetlom mieste, medzi oknami v dome, alebo na chodbe v paneláku / pozor na susedov, tiež „sukulentárov“/ a to v suchom substráte. Prvú zálievku im dávame až na jar ! Osobne polievam v zime hlavne kríčkové druhy, ale aj litopsy dostanú papkať- podľa teploty a stavu rastlín / skleník / . Všetko závisí na podmienkach, v ktorých rastlinky pestujeme ! Nie všetko bolo napísané!. Čo platí u mňa v skleníku , nemusí platiť inde.Veľa nám napovedia samé rastlinky, ich farba a tvar. Nie je ťažké naučiť sa reč rastlin a porozumieť im. Záleží aj od momentálnych podmienok – aký majú vek substrát,teplotu,svetlo atď.

Substrát

O substrátoch bolo už veľa napísané a každý má svoj ,,najlepší“ recept. Základom je riečny štrk Ø 0,2 mm zbavený prachových častíc, rašelina, ostrý piesok / šaštín / a preosiana odležaná zemina a to v pomere -2-1-1-1. Povrch dosypeme hrubším,nie veľmi tmavým štrkom/ prehriatie / ktorý udržuje substrát vlhký a rastlinu v suchu. Jeho základnou vlastnosťou má byť – priepustnosť, vzdušnosť a nesmie obsahovať humus! Niekto používa ako prísadu aj agroperlit ,alebo sopečný drvený tuf. Nikdy sa nepokúšajme silou mocou napodobňovať prostredie , alebo nebodaj pôdu v ktorej žijú na pôvodných lokalitách. V lete môžete svojich miláčikov letniť v záhrade, kde majú dostatok svetla, vzduchu a prospieva im aj teplotný rozdiel medzi dňom a nocou. Pozor, ale na dlho trvajúce dažde! Dobre je mať prístrešok z priehľadného materiálu, ktorý rastlinky ochráni od dažďa a budú na čerstvom vzduchu. Treba si dať pozor aj na vtáky a myši. Radi ich zakusujú a hlavne tie najvzácnejšie – lithopsy a dinteranthusy. Na zimu ich odkladám až keď teploty klesnú trvalejšie pod 8°C.Väčšinou to je mesiac október, kde nočné teploty neklesajú pod nulovú hodnotu.Dobre živené a dospelé rastliny, pochádzajúce z Južnej Afriky znesú krátkodobo aj teploty pod túto hranicu. Africké noci vedia byť veľmi mrazivé aj12°C,ale cez deň tam teploty vystúpia na 15-20° C. Rastliny to v pohode prežijú. V našich podmienkach to ale neplatí

Tak to radšej neskúšajme….!