PESTOVANIE SUKULENTOV v SKRATKE

Posted by: admin   
Prosinec 22nd,
2012

 

 

 

 

     Ako pestovať sukulenty jednou vetou……

Kúpili ste si rastlinku s názvom sukulent Ćo to je? Zo zásady ju nikdy nechutnajte a to preto, lebo Vám nebude chutiť a môže sa stať že už viac nebudete chutnať nič !Neodhadzujte ju! To si nezaslúži, je to rastlina, ktorá vydrží žiť bez vody na Vašom okennom parapete aj mesiace , keď na ňu zabudnete. A!!! sme pri tom, čo je to SUKULENT.

 Je to rastlina, ktorá ma schopnosť udržiavať vodu a zásobné látky vo svojom tele napr. v listoch v stonke alebo v koreňoch .Niečo podobné v živ. ríši je ťava ale tá sa nám na parapet nezmestí. Sukulenty  sú prispôsobené žiť v extrémne suchých a teplých oblastiach Afriky, Juž. Ameriky ale aj inde na zemeguli, napr. u Vás…. Ale to neznamená že budeme naše chúďa  skúšať koľko toho znesie na grile,alebo nebodaj v el. rúre. Znesie toho veľa pri svetlom a hlavne vzdušnom umiestnení ! To znamená , žiadne tmavé a vlhké miestnosti, ale južná alebo juhovýchodná aj juhozápadná   strana bytu,  celkom pri okne. Pri okne !!!!!nie pol metra,nebodaj meter od okna.. Nevadí ani teplý a suchý vzduch v našich panelákových krabiciach. Práve naopak,pri dodržaní týchto základných podmienok a striedmom zalievaní bude  chrochtať až mrnčať od blaha a odmení sa Vám pekným vzhľadom , alebo nádherným kvetom, ktorý majú niektoré druhy, fakt nezvyčajný a pekný. Sukulentné rastliny pestujeme v priepustnom substráte, ktorý môžeme kúpiť v kvetinárstve .Pozor!!!! nie substrát pre izbové rastliny.  To nie je nič pre nás.

Pokiaľ sme vlastníkmi záhradky môžeme si ho namiešať z preosiatej kompostovej zeminy, piesku a rašeliny a to v pomere 1-2-1.Piesok /jemný štrk frakcie 0,4 cm / používajme zásadne z prírody a nie zo stavby alebo nebodaj z pieskoviska na sídlisku !Obsahuje  rôzne nežiaduce častice v podobe psieho hovienka a to už nechuti ani detvákom hrajúcim sa v piesočku, tobôž našim miláčikom. Pokiaľ máme rastlinu ´made in Holand ´okamžite ju presadíme do našej slovenskej materinskej zemičky , ktorú sme si namiešali, / pozor na manželky / striehnuc za chrbtom, či nebodaj nepoužívame ich nádobičko kuchynské! To by bol koniec nášmu koníčku .Tak a rastlinka je presadená ale, polievať ju začneme až po 3-4 dňoch ,aby sa drobné rany ktoré sme nechtiac na korienkoch spôsobili zahojili. Zase ich polejeme až  keď vyschne substrát. V lete môžu byť vonku na záhrade ale na zimu šup dnu na svetlé a chladné miesto s min. zálievkou. Úspešné pestovanie praje           BOGOFLOR.

Časom sa objavili na trhu nové komponenty na vytvorenie substrátu vhodného pre naše sukulenty tu je taký univerzálny návod , resp zloženie….Samozrejme substrát vždy musíme prispôsobovať k danej rastlinke. Iný na adromischus,iný na lithops, iný na hawothie atd

 

Zloženie univerzalného podkladu pre základný substrát 

  • štrk – frakcia 1-4 mm: 20% dá sa použiť aj mineralný substrát na bonsaje
  • keramzit – lávová pemza  frakcia 1-4 mm 20%
  • 20% premytý kremenný piesok
  • kompostová pôda 20% pozor na buriny dobra je zemina na ihličnany
  •  20% ílovitej zložky Akadama alebo krtinec
  • 10 %   Ekogryt / Liapor /drvený frakcia max 4 mm
  • Osmocote High K  s predĺženým účinkom 8-9 mesiacov: 2,5 g / l